הטוב, הרע והמנוול

נבלים - הדמויות שאנחנו אוהבים לשנוא

נבלים הם דמויות הטומנות בחובן קונפליקט: בעלי מוסר בעייתי, לא המרכז של היצירה ולמרות זאת הן הרבה פעמים הם יותר מעניינות ומרגשות מהגיבור.

מבחר הרצאות מבדרות, קלילות ומעשירות הבוחנות

למה בעצם אנחנו אוהבים לאהוב את הרעים? מה הופך נבל ל"טוב" ומוצלח? האם זה בסדר לאהוב את הנבלים או שזה הופך אותנו לרעים?

מתאים לאירועי חברה, אירועים משפחתיים, לפאבים ועוד

נושאי ההרצאות

נבלים קומיקסים

בעשור האחרון סרטי קומיקס הפכו לשליטים הבלתי מעורערים של הקופות בהוליווד. סרטים עתירי כוכבים ואפקטים אבל לרובם יש עקב אכילס משותף: דמות הנבל. להוציא קומץ - הם במקרה הטוב ל משכנעים ומגוחכים במקרה הרע.
למה כל כך קשה ליצור דמות של נבל מוצלח בז'אנר הזה? ומה מייחד את המוצלחים שבניהם?

השלטון כנבל

כשחושבים על נבל מה שעולה לנו בראש זה דמות אפלולית עם צלקת וחיוך מסתורי. אבל לעיתים הנבל הוא חסר פנים, והוא דווקא הדבר שאמור להגן עלינו: המדינה.

הנבל ההיסטורי

קולנוע מחקה את המציאות בכל דבר וזה כולל גם את הנבלים. הרשעות של דארת' ויידר מתגמדת לעומת זו של צוררים היסטוריים. איך הקולנוע מתמודד עם נבלים שיש לנו עבורם נקודת ייחוס בעולם האמיתי. האם הוא עושה איתם חסד או שמא עושה להם דמוניזציה

התפתחות הנבל לאורך השנים

בדומה לכל אמנות אחרת, קולנוע משקף את רוח התקופה בה הוא נעשה וכן את ההתפחויות במדיום עצמו. כתוצאה מכך סוגי הנבלים הדומינטים לאורך ההיסטוריה של הקולנוע השתנתה. הרצאה זו תציג את המגמות הבולטות לאורך 100 שנים ואת הקשר שלהן ליום יום שלנו.

הנבל כגיבור - טוני סופראנו ו-וולטר ווייט

שתיים מסדרות הטלויזיה האהובות ביותר שמו במרכז גיבור שהוא נבל: טוני סופרנו שנולד לתוך זה וולטטר וייט שגילה אותה כחלק ממאבק לחיים. הרצאה זו בוחנת למה דווקא טלויזיה היא מדיום מושלם לשים נבלים כגיבורים שלה

נבל של סיפור -הנבלים של פיקסאר

החל מסרטם הראשון "צעצוע של סיפור" מ-1995 פיקסאר התבלטו ככוח יצירתי יוצא דופן. החל מהאנימציה הייחודית, סגנון הסיפור, עיצוב הדמויות וגם הנבלים. הרצאה זו תבחן מה מיוחד בנבלים של פיקסאר ואיך הם מתשלבים בסגנון הפיקסארי

אני לא נבל, אני רק מתוכנת כך

אינטלגנציה מלאכותית אמורה להיות הטכנולוגיה שתקדם אותנו הלאה אל עתיד טוב יותר. אבל הקולנוע מזכיר לנו שוב ושוב על הסכנות הרבות שיכולות להיות בהסתמכות על טכנולוגיה באופן עיוור

הנבלים של דיסני

הנסיכות של דיסני הוא המותג המצליח ביותר בעולם לילדות וילדים. אבל כל נסיכה צריכה נסיך ולהתמודד עם נבל (ולרוב גם כן נשים) כדי להגיע להגשמה עצמית.
בהרצאה זו נסתכל על השינויים שחלו בנבלים של הנסיכות ואיך הם עוזרים לעצב את דמות הנסיכה

מי בעצם הנבל בהארי פוטר?

"זה שאין לנקוב בשמו" הוא היריב המרכזי של הארי פוטר, אבל לאורך שמונה סרטים הוא מתמודד עם נבלים רבים. חלקם מעניינים יותר מוולדמורט. באיזה אופן הנבלים הללו הם חלק מתהליך ההתבגרות הארי וכיצד הם מבשרים את בואו של אדון האופל?

גם מצחיק יכול להיות רשע

אם לעשות נבל מוצלח זה אתגר, לעשות נבל שהוא גם מצחיק - זה כבר כמעט בלתי אפשרי. האם אפשר לקחת ברצינות את הרשעות של דמויות שנוצרו כדי שנמחק איתם ועליהם? מה מייחד אותם לעומת נבלים רגילים?

אני לא רעה, אני רק מצויירת כך

כמו בתחומים אחרים, גם בתחום הנבלים נשים מופלות. אבל דווקא כאן המיעוט שכבר "זכה" לככב, הוא לרוב מעניין ומורכב יותר. 
בהרצאה זו נבחן את ההבדלים בין נבלים ממין זכר למין נקבה וננסה לקבוע מי טוב יותר (או רע)

מה עושים כשכולם רעים?

בכל סרטין של קוונטין טרנטינו או שהגיבורים הם פושעים או שהם אנשים טובים שנהנים קצת יותר מדי לעשות רע. כשכולם רעים האם יש בכלל טעם לדבר על  נבלים? האם בכך טרנטינו שובר מוסכמות כתיבה של אלפי שנים והמציא סגנון משלו?

הנבל הפנימי

סרטיו של כריסטופר נולאן מאופיינים בגיבורים מבולבלים שמנסים להתגבר על טראומת עבר כדי להתקדם הלאה. הרבה פעמים ניצב מולם נבל ממשי -אבל האיום הגדול ביותר עליהם הוא השדים שלהם. בהרצאה זו נדבר על האופן בו נולאן יוצר את דמות הנבל הפנימי והחיצוני כדי להעביר את הגיבור במסע טראגי

ומה אם הוא צודק?

הנבלים המוצלחים ביותר הם אלו שמצליחים לערער את התפיסה שלנו מה הוא רע ומה הוא טוב וגורמים לנו להאמין בצדקתם.בהרצאה זו נבחן כמה מהנבלים הללו ובעיקר את האינטרקציה שלהם עם הגיבורים כדי להבין איך יוצרים נבל שמעורר סימפתיה ואהדה.

באייטיז  גם לנבלים היו כתפיות

לגדול באייטיז היה את היתרונות שלו, כולל סרטים ילדים ונוער בלתי נשכחים: אי.טי, גוניס ועוד. בהתאם לקהל היעד, הנבלים נעו בין הקומי והמפחיד. מה ייחד את הנבלים הללו ולמה דווקא בתקופה הזו לקהל היעד הזה?

נבלים ואוהבים

קומדיות רומנטיות הן קלילות ומהנות, אבל גם בהם ניתן למצוא לא פעם דמויות של נבלים. איך אהבה, הומור ורשעות משתלבים ביחד? והאם זה המתכון לקומדיה רומנטית מוצלחת?

תיכון - המקום הכי רע

כשאנחנו חושבים על סרטי תיכונים אנחנו בדרך כלל חושבים על התמודדות עם לימודים, הורים ואהבה. לכן הנבלים בסרטים הללו הם הכי מענייינים -כי הם מהחיים

משחקי הנבלים

משחקי הכס מאתגרת את הצופים בכך שכמעט כל דמות כוללת אלמנטים טובים ורעים. 

ולמרות זאת, אנחנו חוזרים לעוד ועוד פרקים ומעריצים את הדמויות הללו לא משנה כמה .רע הן עושות. ואולי דווקא בגלל זה 

בהרצאה זו נבחן האם למרות המנעד הזה של טוב ורע יש מוסר ברור בווסטרוז.

ועוד...

יש נבל או ז'אנר שאתם אוהבים? אפשר להכין הרצאה במיוחד עבורכם!

רוע אנושי - הנבלים של קובריק

הנבלים בסרטים של סטנלי קובריק הם  מושלמים וטהורים כמו הסרטים שלו. קובריק מעצב את הגיבורים שלו עם מימד של רוע ואת הנבלים בצורה מטושטשת כך שהמאבק בניהם מאתגר את הצופים להחליט מי הטוב ומי הרע

נבלים אבסורדיים - האחים כהן

האחים כהן מצליחים בסרטים שלהם לייצר  מאבק בין טוב לרע, למרות שהנבל הוא לרוב  יותר טיפש  מאשר רע. האם אנחנו יכולים לשפוט דמויות אבסורדיות שלא תמיד מבינות מה הן עושות כרעות?

כוח, כל כך הרבה כוח

כח - מטרה פשוטה וטהורה.

Interested in learning more about my professional background?

אודות המרצה

רותם יפעת

בעל תואר ראשון בפילוסופיה ותואר שני בקולנוע. בעבר מרצה בחוג לקולנוע ומסגרות פנאי על קולנוע. כיום מנהל מוצר בחברות הייטק ביום ומנחה פודקאסטים על קולנוע בלילות. בין לבין אוכל אוראו.


 בעקבות "שר הטבעות" פיתח אובססיה

לשאלה: מה הרעים רוצים בעצם?

משם זה התפתח לכתיבה ופודקאסט שבועי המוקדש לנבלים קולנועיים וטלויזיונים.


במציאות יש שיגידו עליו שהוא בחור טוב דווקא. 

פרסומים נבחרים

Presentation

לפרטים נוספים

ופרטים נוספים

 

Rotem Yifat

Phone: +972 (0)54-4436414

  • LinkedIn
  • Facebook

©2018 by Rotem Yifat. Proudly created with Wix.com